GRANGE NEWS PEASANTS CROPS PLOUGHING! LINKS GUESTBOOK

°Squirrels live and conquer the world°

 

   
San´á (Jemen), 12.6.2009

 

V posledních měsících došlo v kapele Bratranců Veverkových ke dvěma zcela zásadním personálním změnám.

Tou první je, že zpěváka Bulíka Veverku, který se rozhodl cestovat po světě, učit domorodce efektivnějším zemědělským technikám, odchytu a výzkumu místních i stěhovavých ptáků a taktéž hostovat v různých světových revivalech Bratranců Veverkových (naposledy např. ve výtečném madridském veverkovském revivalu Los Primos Ardillas), nahradilo v průběhu let mnoho dalších Veverek, naposledy (a doufejme že definitivně) Ondra "Barney" Veverka, pra-pra-pra-pra-synovec Františka a Václava Veverkových. Není vyloučeno, že Bulík Veverka, až se mu zasteskne po domovině, zahostuje někdy v budoucnu i u pražských Bratranců Veverkových. Když se tak stane, uspořádáme na jeho počest zvláštní vzpomínkový koncert, o kterém bychom Vás samozřejmě včas informovali (první ze vzpomínkových koncertů se uskutečnil dne 6. 6. 2015 - a o případných dalších vás budeme samozřejmě také včas v Ohláškách informovat).

Stěhovavý Bulík Veverka se svými stěhovavými drobečky.

Bulík Veverka při stavbě vodního díla v labském estuáru (nebo to bylo v amazonské deltě? – Bulíku, popisuj si prosím laskavě pečlivěji fotky ze svých dobrodružných výprav!)

Fotka z jedné z mnoha Bulíkových agroinženýrsky laděných cest. Bylo jich však již tolik, že bohužel i sám Bulík definitivně ztratil přehled ze které.

 
Druhá změna je ta, že jsme byli bohužel nuceni rozloučit se s dlouholetým a zakládajícím členem kapely, s Bilbem Veverkou. Bilbo odjel nečekaně v polovině března na dobročinnou misi do Jemenu, učit tam domorodce efektivnějším zemědělským technikám a ochutnat vyhlášenou místní specialitu, listy keře katu jemenského (čistě z agrobiologických pohnutek, nikdo přece nebude podezírat Veverku z narkomanie) .

Bilbo Veverka předává domorodým zemědělcům v Jemenu agrotechnické novinky – zkušenosti a vynálezy svých předků Františka a Václava Veverkových.

 
Hodlal se vrátit nejpozději na konci května, aby si mohl 31. 5. 2009 vychutnat pražský koncert skvělé skupiny Jethro Tull (britského revivalu Bratranců Veverkových). Bohužel se mu v Jemenu natolik zalíbilo, že se tam rozhodl natrvalo zůstat, koncert Jethro Tull oželet, a lístky na něj věnovat svým kamarádům. Jedním ze dvou hlavních důvodů, které zapříčinily toto jeho rozhodnutí, bylo to, že objevil v hlavním městě Jemenu San´á kapelu Jemenitas Veverka´as, která není v podstatě nic jiného než fungující jemenský revival Bratranců Veverkových, jehož členové jsou shodou okolností všichni Bilbovi vzdálení příbuzní, potomci té větve rodu Veverků, která koncem 19. století odešla za prací nejprve do Anglie a poté dorazila až do Jemenu s britskou Východoindickou společností. A protože jemenským Bratrancům Veverkovým zrovna chyběl akustický a doprovodný kytarista, rozhodl se s nimi odehrát několik koncertů. Nakonec v Jemenu zůstal a hraje s Jemenity nastálo. Druhý důvod, kvůli kterému se tak rozhodl, je patrný z následující fotografie.

Pražský Bilbo Veverka, od konce května trvale žijící v Jemenu, se svou jemenskou ženou. Nyní hraje v San´á, hlavním městě Jemenu, s jemenskými Bratranci Veverkovými (Jemenitas Veverka´as).

 
Bilbova emigrace pro nás byla opravdu naprosto zdrcující zprávou, protože jsme se už všichni těšili, že když máme nového zpěváka, který nehodlá (Bulík promine) pořád někde trajdat po světě, začneme konečně opět veřejně vystupovat, a teď zase tohle, Bilbo se rozhodne zůstat natrvalo v Jemenu, a my abychom zas pro změnu hledali nového kytaristu! Ale nakonec jsme měli obrovské štěstí v neštěstí, protože zhruba v té době, kdy se Bilbo rozhodl emigrovat do Jemenu, přiletěl na návštěvu do Prahy, neuvěřitelnou shodou náhod také z Jemenu, jiný člen početné veverkovské dynastie, který se zvláštní hrou osudu jmenuje také Bilbo Veverka, a který přijel do Čech pátrat po svých hudebních a zemědělských kořenech.

Původem jemenský Bilbo Veverka (první zprava), s jemenskými fanoušky Jemenitas Veverka´as, těsně před odletem ze San´á do Prahy. Nyní hraje s pražskými Bratranci Veverkovými.

 
V Rybitví, rodišti historických bratranců Veverků, v jejich muzeu, potkal jemenský Bilbo Veverka nového člena naší kapely Martina "Floyda" Veverku, a protože okamžitě intuitivně poznal, že se jedná o vzdáleného příbuzného, dal se s ním do řeči. Později si mu v hospodě lámanou češtinou postěžoval, že se mu stýská po hraní v kapele Jemenitas Veverka´as (tedy jemenském revivalu Bratranců Veverkových), a že se kvůli tomu nejspíš bude brzy muset vrátit do Jemenu. Když se ale dozvěděl, že pražským Bratrancům Veverkovým chybí kytarista, který nečekanou shodou okolností hraje naprosto stejné party jako on, rozhodl se do Jemenu nevracet, a usadit se natrvalo v Praze.

Jemenský Bilbo Veverka v okamžiku, kdy se rozhodl, že v Praze zůstane natrvalo. Pivo mu sice ještě moc nechutná, ale učí se rychle, tak doufejme, že budeme v nové sestavě moct už brzy opět vystoupit.

 
Personální problémy tím byly, doufejme že definitivně, vyřešeny, a my se s novými dvěma členy vrháme do intenzivního zkoušení jak starého repertoáru, tak i několika dalších novinek. Věříme tedy, že už brzy opět vystoupíme, o případných koncertech Vás budeme samozřejmě na těchto stránkách včas informovat, jako vždy v sekci ORBA!.
 
Bilbo Veverka & Bilbo Veverka,  z arabštiny přeložil Bulík Veverka (neb jest světoběžník, tedy jak se říká globetrotter )


Došlo po redakční uzávěrce:

Podle posledních zpráv se Marty Veverka, náš sólový kytarista, rozhodl zůstat natrvalo v Madridu a vystupovat s místní kapelou Los Primos Ardillas. Nemáme však prý zoufat, protože se mu podařilo přemluvit jejich sólového kytaristu Mikieho Ardillu Veverku, aby se usadil natrvalo v Praze a hrál s pražskými Bratranci Veverkovými. Znovuzrození Veverek tedy není v žádném případě ohroženo a my se na Vás budeme opět těšit na některém z našich příštích koncertů. Sledujte tedy na našich webových stránkách sekci "ORBA!", ve které jsou uveřejňovány všechny minulé i budoucí koncerty Bratranců Veverkových.
Mikie Veverka, ze španělštiny (neb jest puntičkář) přeložil Bilbo Veverka
 
A další artefakty dokumentující agrotechnicko-edukační mise potomků bratranců Veverkových naleznete HERE.
 
Bilbo Veverka, great grandnephew

<< BACK to
History a Prehistory
<< BACK
to All texts
<< BACK to
all CROPS